Co można zobaczyć w PLASTYNARIUM? ...

W PLASTYNARIUM oprócz wystawowej części BODY WORLDS zobaczyć można także proces produkcji preparatów anatomicznych w praktyce. Zwiedzający obserwuje plastynację na żywo i odbywa fascynującą podróż pod ludzką i zwierzęcą skórę.


Co to jest plastynacja? ...

Plastynacja została wynaleziona w 1977 roku przez lekarza i naukowca, Dr. Gunthera von Hagensa. Technika plastynacji stanowi przełomową metodę konserwacji, która umożliwia całkowite zatrzymanie rozkładu i nadanie trwałości preparatom anatomicznym produkowanym dla celów naukowych i dydaktycznych.

W procesie plastynacji z organizmu zostają usunięte wszystkie płyny ustrojowe i tłuszcze. Następny etap stanowi wymuszona podciśnieniem impregnacja reaktywnymi żywicami i elastomerami. Końcowym etapem jest utwardzenie światłem, temperaturą lub odpowiednimi gazami. W efekcie otrzymywane są twarde, bezzapachowe i trwałe preparaty.

Więcej informacji na temat procesu plastynacji pod: Plastynacja


Dlaczego wystawa jest również stosowna dla laików medycznych? ...

Ludzie chętniej prowadzą zdrowy tryb życia, kiedy rozumieją, jak funkcjonuje ich organizm i co mu szkodzi. PLASTYNARIUM stara się zachęcić swoich zwiedzających do zgłębiania wiedzy z zakresu medycyny i nauk pochodnych. Wiedza na temat pochodzenia i fizjologii ludzkiego organizumu powinna być powszechnie dostępna szerokiemu ogółowi.


Czy w PLASTYNARIUM można też zobaczyć zwierzęta? ...

W PLASTYNARIUM prezentowane są też niektóre preparaty zwierzęce. Zwiedzający otrzymują tutaj do wglądu namiastkę wystawy BODY WORLDS zwierząt, znanej pod nazwą ANIMAL INSIDE OUT.


Czy wystawę można fotografować? ...

Zwiedzającym zezwala się na fotografowanie wystawy wyłącznie na użytek prywatny, nie komercyjny. Niedozwolone jest natomiast fotografowanie i filmowanie pracowników. Prosimy o należyty szacunek w odniesieniu do ludzkich eksponatów. Dla zdjęć i nagrań redakcyjnych niezbędne jest uzyskanie pisemnej zgody, o którą można się zwrócić do Kasy Plastinarium lub naszego Działu Prasowego.

Prasa


Czy oferowane jest oprowadzanie? ...

Oprowadzanie po PLASTYNARIUM trwa około 2 godzin i jest dostępne po niemiecku, angielsku lub po polsku.

Więcej informacji pod: Grupy i zwiedzanie z przewodnikiem


Czy w PLASTYNARIUM dozwolone są psy? ...

Na teren wystawy można wejść z małym psem, pod warunkiem, że będzie on przez cały czas zwiedzania trzymany na rękach. Dla większych psów udostępniamy na czas zwiedzania dwie klatki.


Czy na wystawie dozwolone jest rysowanie lub malowanie? ...

Po uprzednim uzgodnieniu zezwala się artystom na wykonywanie rysunków, szkiców i innych form artystycznego wyrazu na terenie PLASTYNARIUM. Dzieła te mogą być użyte wyłącznie w celach prywatnych.


Jak zostać dawcą ciała? ...

Instytut Plastynacji w Heidelbergu prowadzi w tym celu własny Program Donacji Ciał. Wszyscy zainteresowani otrzymują szczegółowe informacje. Specjalnie w tym celu wydana broszura wyjaśnia procedurę plastynacji, jak również opowiada o samym Instytucie, o tym, jak zostać dawcą, co dzieje się po śmierci dawcy i na jakie cele przeznaczone są nasze plastynaty.

Dalsze informacje pod: Program Donacji Ciał


Czy wystawa jest stosowna dla dzieci? ...

Nie ma granicy wiekowej dla zwiedzających wystawę dzieci i młodzieży w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Decyzję o tym, czy dzieci i młodzież są gotowi na wizytę w PLASTYNARIUM pozostawiamy rodzicom i opiekunom.

Dalsze informacje pod: Nauczyciele i rodzice


Skąd pochodzą prezentowane preparaty? Czy znana jest ich tożsamość? ...

Wszystkie ciała i większość preparatów pochodzi od dawców Programu Donacji Ciał Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Pojedyncze narządy, płody i preparaty specjalne przedstawiające deformacje i anomalia pochodzą ze starych zbiorów anatomicznych lub z instytutów morfologicznych. Zgodnie z umową donacji ciała, dane dotyczące tożsamości dawcy i przyczyny śmierci, nie są ujawniane. Na naszych wystawach w centrum zainteresowania pozostają ciała same w sobie, a nie dotyczące ich informacje osobiste.


Jak długo trwa zwiedzanie wystawy? ...

Czas pobytu na terenie wystawy jest w ramach godzin otwarcia nieograniczony. Zalecamy jednak zaplanować sobie na zwiedzanie około dwóch godzin. Czas zwiedzania zależy głównie od tego, ile czasu chcą Państwo poświęcić poszczególnym preparatom i jak dokładnie zamierzają Państwo czytać wszystkie dostępne opisy. Z reguły czas zwiedzania jest dłuższy z przewodnikiem. Po opuszczeniu wystawy nie jest możliwe ponowne wejście na ten sam bilet.