Historia anatomii

W początkowych pomieszczeniach PLASTYNARIUM zwiedzający otrzymują obszerne informacje odnośnie początków anatomii. Dowiadują się, jak rewolucyjne znaczenie miała anatomia dla postępu medycyny i jaki wpływ wywarli tutaj renesansowi artyści, jak Leonardo da Vinci.

Kluczowe znaczenie dla nauki miała konserwacja preparatów anatomicznych. Na przykładzie ośmiu głów końskich wyjaśniona zostaje sucha konserwacja, począwszy od preparatów odwodnionych, poprzez preparat parafinowy, preparat zatopiony w bloku, aż po dzisiejszy plastynat silikonowy.

Przewrotowa dla edukacji medycznej metoda konserwacji – plastynacja – wynaleziona przez Dr. Gunthera von Hagens w 1977 roku w Instytucie Anatomicznym Uniwersytetu w Heidelbergu, została w latach 1977-82 opatentowana i odtąd jest nieustannie udoskonalana. Widzimy tutaj jego pierwsze próby plastynacji.

Produkcja szkieletu

Przy produkcji szkieletu chodzi głównie o usunięcie tkanki organicznej otaczającej kości, jak np. skóry, mięśni i ścięgien. Proces ten polega na zastosowaniu enzymów i jest nazywany maceracją.

Plastynacja na żywo

W pracowni plastynacji można obejrzeć poszczególne etapy plastynacji, które zostały odtworzone w formie modeli oraz pokazane jako filmiki z poszczególnych działów pracowni. W strefie ogólnodostępnej można podejrzeć naszych pracowników podczas preparacji anatomicznej oraz zadać im pytania. Również w soboty i niedziele dział preparacji prezentowany jest przez co najmniej jednego pracownika.

Galeria von Hagensa przedstawia imponujące preparaty z wystawy BODY WORLDS - ANIMAL INSIDE OUT. Poprzez nieustanny rozwój plastynacji jak i ulepszenie warunków przestrzennych w Guben, możemy dziś zakonserwować także te największe zwierzęta. W stale zmieniającym się dziale wystawowym możemy akurat oglądać dwie żyrafy w pełnej okazałości. Ze swoją długą szyją, żyrafa jest najwyższym ssakiem lądowym, ma jednak, tak jak człowiek, tylko siedem kręgów szyjnych. Ten wycinek ze świata ciał zwierząt daje nam możliwość wejrzenia w ich tajemnicze życie wewnętrzne – pod skórą, futrem i piórami.

Żadne ze zwierząt pokazywanych na wystawie BODY WORLDS - ANIMAL INSIDE OUT nie zostało dla tego celu uśmiercone. Większość zwierząt zmarła śmiercią naturalną i została ofiarowana nam przez ogrody zoologiczne, które częściowo chcą pozostawać anonimowe.

Wgląd w BODY WORLDS

Zaglądasz w obce ciało i odkrywasz swoje własne, w całkiem nowy sposób, ciało w odwiecznym kręgu powstawania i przemijania. Rozpocznij inspirującą podróż przez ludzkie ciało i poznaj nieco bliżej tajemnice życia. Odsłonięte do wglądu kompleksowe wnętrze odmieni Twój sposób postrzegania własnego ciała na zawsze. W pracowni dydaktycznej w przystępny sposób wyjaśnione zostaną poszczególne systemy organizmu i ich życiowe funkcje.

Najwyższym celem jest zdrowotne uświadomienie. Całe ciała ułożone w pozycjach „jak żywe“, jak również liczne pojedyncze preparaty, m.in. zdrowe płuca w porównaniu z płucami palacza, zdrowy staw kolanowy i staw z artrozą, demonstrują, jak ważną rolę dla zachowania funkcji organizmu ma zdrowy tryb życia.